Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12xH7,5 cm |
| Content ml. | 335 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Small variations in color depth and pattern expression may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Hand decorated, making each piece unique |
| EAN Code | 5711173327911 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--On709rQ2--/wjrfi4wwkolc40mnoxg3.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--RnSLg9oL--/xowtlu5terluyxlbkfbk.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061087
Shama Bowl, Blue, Stoneware
D12xH7,5 cm
RRP
€ 22,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Shama Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a glossy glaze. It appears in blue and is decorated with bold, hand decorated curved lines forming an abstract concentric pattern in contrasting tones. Small variations in color depth and pattern expression may occur, making each bowl slightly different.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12xH7,5 cm |
| Content ml. | 335 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Small variations in color depth and pattern expression may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Hand decorated, making each piece unique |
| EAN Code | 5711173327911 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--On709rQ2--/wjrfi4wwkolc40mnoxg3.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--RnSLg9oL--/xowtlu5terluyxlbkfbk.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products














