Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Black |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D33xH6 cm |
| Content ml. | 4000 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to metal component in the glaze, item is not suitable for microwave or oven as surface will become very hot |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Shimmering glaze |
| EAN Code | 5711173201037 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--8gUW0q4Q--/aaa2gmz8z5qgvbaozacl.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--XEPs1piD--/q49hrxbdt1ndnlqoej7r.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
21255689
Neri Bowl, Black, Stoneware
D33xH6 cm
RRP
€ 64,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Neri Bowl by Bloomingville is made of stoneware with a black glaze. The interior is detailed with fine vertical ridges that spread from the center, creating a textured surface. Due to a metal component in the glaze, the bowl is not suitable for microwave or oven use, as the surface can become very hot.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Black |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D33xH6 cm |
| Content ml. | 4000 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to metal component in the glaze, item is not suitable for microwave or oven as surface will become very hot |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Shimmering glaze |
| EAN Code | 5711173201037 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--8gUW0q4Q--/aaa2gmz8z5qgvbaozacl.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--XEPs1piD--/q49hrxbdt1ndnlqoej7r.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products

















