Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Acacia |
| Product dimension | D7,5xH6 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic: Yes / Spoon: No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Spoon No |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze color variations may occur. Acacia Spoon, no silicone seal |
| Oven safe | Ceramic Yes / Spoon No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173196630 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--RwgKOXOh--/g412bworno0yftb2cfzn.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--HVEnFaBm--/kg4mackslrdkgzheb9i3.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
22063928
Pixie Jar w/Lid & Spoon, Green, Stoneware
D7,5xH6 cm
RRP
€ 15,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Pixie Jar w/Lid & Spoon by Bloomingville is made of stoneware with a reactive glaze in a muted green tone. The surface shows an abstract, drip-like pattern that enhances its textured look. It comes with an acacia spoon, and due to the reactive glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Acacia |
| Product dimension | D7,5xH6 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic: Yes / Spoon: No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Spoon No |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze color variations may occur. Acacia Spoon, no silicone seal |
| Oven safe | Ceramic Yes / Spoon No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173196630 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--RwgKOXOh--/g412bworno0yftb2cfzn.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--HVEnFaBm--/kg4mackslrdkgzheb9i3.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down

















