Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Gold |
| Main Material | Recycled Glass |
| Composition | 100% Recycled Glass |
| Product dimension | D11xH11 cm |
| Candle diameter cm. | Tealight Ø4xH2 cm |
| Product Finish | Mosaic |
| EAN Code | 5711173329496 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--k-Zwc-L1--/p7htrycvkewyotardonj.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--bSUIqxZB--/fk3cg4sxsrykvxxmeefv.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82066384
Filiz Votive, Gold, Recycled Glass
D11xH11 cm
RRP
€ 13,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Filiz Votive by Bloomingville is a candle holder made of glass with a golden mosaic finish. The surface is fully textured with small, raised elements that create a dense, shimmering pattern and a decorative look. The reflective gold tones highlight the rich structure and add depth to the design, making it a striking detail in seasonal settings.
This product is made of recycled glass. keyboard_arrow_downThe Bloomingville collection of recycled glass is collected from old glass that is not usefull anymore and brought to collection centers where they are segregated by colour.
Glass is washed before it is molten. These are then created into beautiful hand-made articles which has been shaped by talented artists using century old techniques.
Glass is ideal for recycling since none of the material is degraded by normal use.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Gold |
| Main Material | Recycled Glass |
| Composition | 100% Recycled Glass |
| Product dimension | D11xH11 cm |
| Candle diameter cm. | Tealight Ø4xH2 cm |
| Product Finish | Mosaic |
| EAN Code | 5711173329496 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--k-Zwc-L1--/p7htrycvkewyotardonj.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--bSUIqxZB--/fk3cg4sxsrykvxxmeefv.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







