Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D6xH7/D6xH7,5 cm, Set of 2 |
| Candle diameter cm. | Ø 2,2 cm/Tealight Ø4xH2 cm |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | No |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur. Item is 4 seperate candleholders/votives that can be stacked into two items. |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173360000 |
Imageskeyboard_arrow_down
82063416
Tana Votive & Candle Holder, Multi, Stoneware
D6xH7/D6xH7,5 cm, Set of 2
RRP
€ 17,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Tana Votive & Candle Holder by Bloomingville is a set of 2 made of stoneware. Each piece is formed by four separate candleholders that can be stacked into two sculptural designs with rounded sections. The reactive glaze in rose and blue with subtle green tones creates a soft, speckled surface, and color variations may occur due to the nature of the glaze.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D6xH7/D6xH7,5 cm, Set of 2 |
| Candle diameter cm. | Ø 2,2 cm/Tealight Ø4xH2 cm |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | No |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur. Item is 4 seperate candleholders/votives that can be stacked into two items. |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173360000 |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products
Florita Votive & Candle Holder, Multi, Stoneware
82062954
L11,5xH11xW8/L12,5xH15xW8 cm, Set of 2
RRP€ 44,90
Kimber Votive & Candle Holder, Multi, Stoneware
82072468
D8,5xH6/D9,5xH7/D7xH11 cm, Set of 3
RRP€ 26,90







