Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH8 cm |
| Content ml. | 380 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the handpainted detailing items will vary in expression |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal decoration with handpainted details |
| EAN Code | 5711173330249 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--SBM5xd8J--/ae2zoenhc2krmjawilvi.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--gY0jWD_n--/faddanwzersp5nxz1bf2.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82062256
Yule Mug, Nature, Stoneware
D9,5xH8 cm
RRP
€ 12,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Yule Mug by Bloomingville is made of stoneware and features a decal decoration with painted details. The beige mug is decorated with green pine branches, a rose-colored pig ornament and a red candy cane, and is finished with a red rim. As the details are hand painted, slight variations in expression may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH8 cm |
| Content ml. | 380 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the handpainted detailing items will vary in expression |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal decoration with handpainted details |
| EAN Code | 5711173330249 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--SBM5xd8J--/ae2zoenhc2krmjawilvi.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--gY0jWD_n--/faddanwzersp5nxz1bf2.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products





















