Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D10,5xH10 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 500 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173340750 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--gzI1qnSu--/vnmqw4xtsjthbqetnraw.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Mvj8CHXP--/kx7vw8ih36q2ycftlxlo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82062731
Addison Mug, Green, Stoneware
D10,5xH10 cm, Set of 3
RRP
€ 57,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Addison Mug by Bloomingville is a set of 3 made of stoneware. The mug comes in green and is finished with a reactive glaze that creates subtle variations in color. A speckled surface and softly faceted sides add character to the design. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D10,5xH10 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 500 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173340750 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--gzI1qnSu--/vnmqw4xtsjthbqetnraw.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Mvj8CHXP--/kx7vw8ih36q2ycftlxlo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










