Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319893 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--UIWhtMUz--/qrlfmh5g9de0ltckb1ia.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--punhZq4K--/c2fhfadwbquvaoqexcwe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060592
Latina Bowl, Green, Stoneware
D9xH5 cm
RRP
€ 5,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a solid colored glaze. The muted green surface is highlighted by a vertically fluted exterior and a glossy finish, giving the bowl a subtle textured look. Due to the glaze and the handcrafted nature of the item, slight color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319893 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--UIWhtMUz--/qrlfmh5g9de0ltckb1ia.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--punhZq4K--/c2fhfadwbquvaoqexcwe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products

























