Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Styled Coziness |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14,5xH5 cm |
| Content ml. | 300 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze, significant colour variations from item to item may occur. Due to glass component of glaze oven and microwave is not recomended |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid reactive glaze |
| EAN Code | 5711173339075 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--kyaypO12--/tjsk6ecv8g9bvry9ww8b.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--prHkUlR4--/g23wmiujurfpxqstk3bb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061828
Milani Bowl, Blue, Stoneware
D14,5xH5 cm
RRP
€ 22,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Milani Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a vivid reactive glaze in blue. The interior is decorated with a pronounced radial pattern that spreads from the center, creating a striking burst effect. Due to the nature of the glaze, significant color variations from item to item may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Styled Coziness |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14,5xH5 cm |
| Content ml. | 300 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze, significant colour variations from item to item may occur. Due to glass component of glaze oven and microwave is not recomended |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid reactive glaze |
| EAN Code | 5711173339075 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--kyaypO12--/tjsk6ecv8g9bvry9ww8b.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--prHkUlR4--/g23wmiujurfpxqstk3bb.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










