Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7,5xH8 cm |
| Content ml. | 250 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Variations in colour and pattern expression may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Hand decorated on solid glaze |
| EAN Code | 5711173317875 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--58BrfSVP--/e5hr5fblggnhnxifohcz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--ETg6XaRs--/m8sjmuqksftuh4q69vzf.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060490
Ninka Cup, Blue, Stoneware
D7,5xH8 cm
RRP
€ 18,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Ninka Cup by Bloomingville is made of stoneware and finished with a solid glaze. The blue surface is decorated by hand with an abstract wavy stripe pattern in light and dark tones, giving each cup a varied expression. Variations in color and pattern expression may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7,5xH8 cm |
| Content ml. | 250 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Variations in colour and pattern expression may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Hand decorated on solid glaze |
| EAN Code | 5711173317875 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--58BrfSVP--/e5hr5fblggnhnxifohcz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--ETg6XaRs--/m8sjmuqksftuh4q69vzf.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










