Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L17,5xH8xW11,5 cm |
| Content ml. | 100 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173338221 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--m9cH98uF--/qqugn4uf6rhxv2b6vlnm.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--AUAUobAE--/ppchp4ztggh3hk4ugubp.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061858
Paula Butter Box, Nature, Stoneware
L17,5xH8xW11,5 cm
RRP
€ 36,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Butter Box by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze. It comes in a muted beige tone with a soft speckled effect and subtle variations in white and brown shades. The rectangular tray and dome-shaped cover create a simple and cohesive look. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | L17,5xH8xW11,5 cm |
| Content ml. | 100 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173338221 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--m9cH98uF--/qqugn4uf6rhxv2b6vlnm.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--AUAUobAE--/ppchp4ztggh3hk4ugubp.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



















