Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Black |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Iron, Polyester |
| Product dimension | D25xH53 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 150 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Product Finish | Reactive glaze |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173361496 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
82069560
Lio Table lamp, Black, Stoneware
D25xH53 cm
RRP
€ 99,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Lio Table lamp by Bloomingville is a modern lamp in black stoneware with a reactive glaze finish. The sculptural base is formed with stacked, rounded sections and paired with a light shade that creates a striking contrast. Variations in the glaze may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Black |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Iron, Polyester |
| Product dimension | D25xH53 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 150 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Product Finish | Reactive glaze |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173361496 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







