Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12xH6,5 cm |
| Content ml. | 400 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319992 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--uJrJe8qd--/mhnonetdacil09s1y2m1.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--s37e5-2q--/aytyxqamozuz4hnw96e5.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060602
Latina Bowl, Green, Stoneware
D12xH6,5 cm
RRP
€ 7,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a solid colored glaze in a dark green tone. The glossy surface highlights the vertical fluted exterior, giving the bowl a simple and minimalistic look. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12xH6,5 cm |
| Content ml. | 400 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319992 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--uJrJe8qd--/mhnonetdacil09s1y2m1.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--s37e5-2q--/aytyxqamozuz4hnw96e5.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products
























