Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Cottage |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12,5xH8 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 580 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to handpainted details, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on solid glaze |
| EAN Code | 5711173339594 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ExxhQo2o--/vfdr3mtku4h3pfzpcly8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--jDefY2g0--/ius3vkulpexpj2tfpxmo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061845
Linora Bowl, Brown, Stoneware
D12,5xH8 cm, Set of 3
RRP
€ 69,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Linora Bowl by Creative Collection is a set of 3 made of stoneware. The bowls come in brown and are decorated with painted dot and elongated oval patterns on a solid glaze, combined with a contrasting lower section. Due to the painted details, small variations in pattern and color intensity may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Cottage |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D12,5xH8 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 580 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to handpainted details, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on solid glaze |
| EAN Code | 5711173339594 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--ExxhQo2o--/vfdr3mtku4h3pfzpcly8.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--jDefY2g0--/ius3vkulpexpj2tfpxmo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products











