Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH8,5 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 450 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to handpainted details, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on solid glaze |
| EAN Code | 5711173326150 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--oRffy4PZ--/uajk5nw1wmijiaokrjmt.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--W4pcImk9--/sxirmtpywcsmu2mapkel.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060556
Linora Mug, Green, Stoneware
D11xH8,5 cm, Set of 3
RRP
€ 64,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Linora Mug by Creative Collection comes as a set of 3. The mug is finished in green and decorated with painted graphic patterns applied by hand on a solid glaze, creating a simple and distinctive look. Due to the painted details, small variations in pattern and color intensity may occur, making each piece distinct.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH8,5 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 450 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to handpainted details, small variations in pattern and color intensity may occur making each piece unique |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Handpainted decoration on solid glaze |
| EAN Code | 5711173326150 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--oRffy4PZ--/uajk5nw1wmijiaokrjmt.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--W4pcImk9--/sxirmtpywcsmu2mapkel.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products














