Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Orange |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH7 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173317608 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--N35YtNhS--/jxyddqcx8kmjutb7ar4j.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--yH9IHXP7--/ymtcyqhzwzagoz5bg84k.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060487
Maple Cup, Orange, Stoneware
D8xH7 cm
RRP
€ 10,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Maple Cup by Creative Collection is a stoneware cup in a warm orange shade, decorated with a repeating geometric motif applied as a decal print with painted details. The exterior is detailed with a raised pattern that adds texture and depth. Color intensity may vary from item to item.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Orange |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH7 cm |
| Content ml. | 200 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173317608 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--N35YtNhS--/jxyddqcx8kmjutb7ar4j.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--yH9IHXP7--/ymtcyqhzwzagoz5bg84k.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products













