Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Orange |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH9 cm |
| Content ml. | 420 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173301409 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--q3nrEzRf--/qpnzs0dk8tlb0il9poci.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Tl_g2cQh--/txpuh9u4ekjdseowy9ti.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82057698
Maple Mug, Orange, Stoneware
D11xH9 cm
RRP
€ 18,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Maple Mug by Creative Collection is made of stoneware in a warm orange tone. It is decorated with a decal print featuring brown, elongated strokes in a repeating pattern and finished with handpainted details. Color intensity may vary from item to item.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Orange |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH9 cm |
| Content ml. | 420 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Color intensity may vary from item to item |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Decal print with handpainted details |
| EAN Code | 5711173301409 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--q3nrEzRf--/qpnzs0dk8tlb0il9poci.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--Tl_g2cQh--/txpuh9u4ekjdseowy9ti.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products














