Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Local Heart |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D16xH5 cm |
| Content ml. | 525 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320905 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--wBo-fEN---/mmhupkntppgnbahyq6ls.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--BQFX_lXo--/r9usiuzuf72h8guhdjvi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060634
Paula Bowl, Brown, Stoneware
D16xH5 cm
RRP
€ 16,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Bowl by Bloomingville is made of stoneware with a reactive glaze in brown tones. The surface is covered with a dense speckled pattern on both the inside and outside, giving the bowl a textured look. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Local Heart |
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D16xH5 cm |
| Content ml. | 525 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320905 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--wBo-fEN---/mmhupkntppgnbahyq6ls.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--BQFX_lXo--/r9usiuzuf72h8guhdjvi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







































