Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH8 cm |
| Content ml. | 275 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173343843 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--dho7xfqw--/s67sfxiw5f8x3dgkoj3l.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--bvix7uVk--/u0x6yppuob7wjscvyxyi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072040
Paula Cup, Brown, Stoneware
D9xH8 cm
RRP
€ 17,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Cup by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze. The brown surface has a glossy, mottled look with soft variations in tone, creating a two-tone effect that covers the entire cup, including the handle. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH8 cm |
| Content ml. | 275 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173343843 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--dho7xfqw--/s67sfxiw5f8x3dgkoj3l.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--bvix7uVk--/u0x6yppuob7wjscvyxyi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products













































