Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319886 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--wGyPF9-N--/rore46ucypqqgr3wio5b.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--lxLMlPxQ--/cogpdeal8rkbhx0wvloa.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060591
Latina Bowl, Nature, Stoneware
D9xH5 cm
RRP
€ 5,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Bowl by Bloomingville is made of stoneware with a solid colored glaze in a light beige tone. The exterior is detailed with vertical fluted ridges, giving the bowl a subtle texture and a light, warm appearance. Due to the glaze and the handcrafted character, slight color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH5 cm |
| Content ml. | 165 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173319886 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--wGyPF9-N--/rore46ucypqqgr3wio5b.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--lxLMlPxQ--/cogpdeal8rkbhx0wvloa.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




















