Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Brown |
| Main Material | Mango |
| Composition | Mango wood, Linen, Cotton, PVC, Iron, Bakelite |
| Product dimension | D46xH156 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 325 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Knock-down | Yes |
| Product Finish | Walnut stained, Lacquered |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173359387 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
82069384
Etienne Floor Lamp, Brown, Mango
D46xH156 cm
RRP
€ 229,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Etienne Floor Lamp by Creative Collection is made of mango wood with a walnut stained, lacquered finish. It stands on three angled legs forming a distinctive tripod base, giving it a light and balanced look. The warm brown tone combined with a soft beige shade creates a simple and inviting expression. The product is made of natural materials - small variations may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Brown |
| Main Material | Mango |
| Composition | Mango wood, Linen, Cotton, PVC, Iron, Bakelite |
| Product dimension | D46xH156 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 325 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Knock-down | Yes |
| Product Finish | Walnut stained, Lacquered |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173359387 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







